2016/17 Roll of Honour

As the 2016/17 season approaches its closing stages, we’ll be adding teams to our roll of honour as teams wrap up their respective league and cup titles.

This list contains all of the divisions in the women’s football pyramid, along with their associated league cup competitions. It will be updated regularly as we approach the summer, and the county cups will also be added.

It just remains to say congratulations to all the teams listed here, and to everyone else, better luck next season.

National leagues

FA Women’s Super League
WSL 1 (2016 season) Manchester City
WSL 1 (2017 Spring Series)
WSL 2 (2016 season) Yeovil Town
WSL 2 (2017 Spring Series)
Continental Cup (2016 season) Manchester City
Development League, Northern Division
Development League, Southern Division Chelsea
WSL Development League Cup Final on 20 May
FA Women’s Premier League
WPL Championship Play-off Scheduled for 28 May
WPL Northern Division Blackburn Rovers
WPL Southern Division Tottenham Hotspur
WPL Northern Division 1 Guiseley Vixens
WPL Midlands Division 1 Wolverhampton Wanderers
WPL South East Division 1 Gillingham
WPL South West Division 1 Chichester City
WPL Cup Tottenham Hotspur
WPL Plate Lewes
WPL Reserve Northern Division Blackburn Rovers
WPL Reserve Midland Division Stoke City
WPL Reserve Southern Division Tottenham Hotspur
WPL Reserve Cup Tottenham Hotspur
Welsh Premier Women’s League
WPWL Swansea City
WPWL Cup Cardiff Metropolitan
Scottish Women’s Premier League
SWPL 1 (2016 season) Glasgow City
SWPL 2 (2016 season) Hamilton Academical
SWPL Cup (2016 season) Hibernian
Scottish Women’s Football League
SWFL 1 North (2016 season) East Fife
SWFL 1 South (2016 season) Motherwell
SWFL 1 League Cup (2016 season) Hibernian Development
SWFL 2 North (2016 season) Granite City
SWFL 2 Central (2016 season) Partick Thistle
SWFL 2 East (2016 season) Dundee United
SWFL 2 South-West (2016 season) Renfrew
SWFL 2 League Cup (2016 season) Dundee United
Northern Ireland Football League
NIFL Women’s Premiership (2016) Linfield
NIFL Women’s Premiership Cup (2016) Newry City
Northern Ireland Women’s Football Association
NIWFA Championship (2016 season) Ballymena Allstars
NIWFA North 1 (2016 season) Carnmoney
NIWFA South 1 (2016 season) Valley Rangers
NIWFA North 2 (2016 season) East Belfast
NIWFA South 2 (2016 season) Lurgan Town

FA Cups

National Football Association Cups
SSE Women’s FA Cup Manchester City
FAW Women’s Cup Cardiff Metropolitan
SSE Scottish Women’s Cup (2016 season) Hibernian
IFA Women’s Challenge Cup (2016) Linfield

Regional leagues

North East Regional Women’s Football League
NERWFL Premier Division Barnsley
NERWFL Northern Division Durham Cestria
NERWFL Southern Division Farsley Celtic
NERWFL League Cup Final on 21 May
North West Women’s Regional Football League
NWWRFL Premier Division Bolton Wanderers
NWWRFL Division 1 North Sir Tom Finney
NWWRFL Division 1 South Merseyrail Bootle
Argyle Sports Cup FC United of Manchester
Argyle Sports Plate Bolton Wanderers
West Midlands Regional Women’s Football League
WMRWFL Premier Division Burton Albion
WMRWFL Division 1 North Stockingford AA Pavilion
WMRWFL Division 1 South Worcester United
Premier Division League Cup Burton Albion
Division 1 North League Cup Stockingford AA Pavilion
Division 1 South League Cup Redditch United
East Midlands Women’s Football League
EMWFL Premier Division Sheffield United
EMWFL Division 1 North Ollerton Town
EMWFL Division 1 South Leicester City WFC Development
EMWFL Cup Final on 21 May
EMWFL Plate Final on 21 May
Eastern Region Women’s Football League
ERWFL Premier Division Haringey Borough
ERWFL Division 1 Cambridge City
ERWFL Cup Haringey Borough
ERWFL Plate Hutton
London & South East Regional Women’s Football League
L&SERWFL Premier Division Leyton Orient
L&SERWFL Cup Leyton Orient
Southern Region Women’s Football League
SRWFL Premier Division Southampton
SRWFL First Division New Milton Town
SRWFL League Cup Southampton
SRWFL Chairman’s Cup Barton Rovers
South West Women’s Football League
SWWFL Premier Division Yeovil Town Intermediate
SWWFL Western Division Buckland Athletic
SWWFL Eastern Division Forest Green Rovers
Bristol Soccerworld Cup Final on 21 May
Pat Sowden Cup Final on 21 May

County leagues

Bedfordshire & Hertfordshire Women’s Football League
Division 1 Bishops Stortford
Division 2 Watton
Division 3 Woburn & Wavendon Blues
League Cup Houghton Athletic
Chris Renshaw Trophy Sandy
Birmingham County Women’s League
Premier Division Boldmere St Michael’s
Division 1 St John’s
BCWL Open Cup Boldmere St Michael’s
Cambridgeshire Women’s & Girls’ County Football League
Premiership Cambridge United Reserves
Championship North March Town United
Championship South Cambridge City Development
League Cup Cambridge United Reserves
Cheshire Women’s & Youth Football League
Open Age Division One Crewe Alexandra Development
Open Age Division Two Stockport County Development
League Challenge Cup Runcorn Linnets
Pirate FM Cornwall Women’s Football League
Division 1 St Agnes
Cumbria Women’s League
Cumbria Women’s League (2016 season) Crown Newlaithes
League Cup (2016 season) Crown Newlaithes
Derbyshire Girls & Ladies League
Division 1
Division 2
Challenge Cup Mackworth St Francis
Division 1 League Cup Mackworth St Francis
Division 2 League Cup Belper Town
League Plate Pride Park
Challenge Shield Glossop North End
Westward Developments Devon Women’s Football League
Premier Division Bideford Town
Division 1 Shaldon Villa
League Cup Final on 21 May
Dorset Women’s League
Dorset Women’s League
Durham County FA Women’s League
Division 1 Boldon CA Villa
Development Division St Cuthbert’s Amazons
League Cup Final on 21 May
East Riding County Women’s Football League
Division 1 Mill Lane United
League Cup Mill Lane United
Essex County Women’s Football League
Premier Division Harlow Town
Division One
League Cup Corringham Cosmos
Gloucestershire County Women’s Football League
Division 1 St Nicholas Reserves
Division 2 Frampton Rangers
Gordon Perrett Memorial Cup Final on 21 May
Greater London Women’s Football League
Premier Division AFC Phoenix
Division 1 Victoire
Division 2 North New London Lionesses
Division 2 South Ashford Town (Middlesex)
Division 3 North AFC Stoke Newington
Division 3 South South London Laces
GLWFL Trophy Final on 21 May
John Greenacre Memorial Trophy Final on 21 May
Sue Sharples Memorial Trophy Final on 21 May
Invitation Cup Hampstead Development
Greater Manchester Women’s Football League
Division 1 Urmston Meadowside
Division 2 Heyside Angels
Challenge Cup Urmston Meadowside
Division 1 League Cup Bolton Lads & Girls Club
Division 2 League Cup Bolton Wanderers
Hampshire County Women’s Football League
Division 1 Southampton Reserves
Division 2 Gosport Borough
Division 3
Invitation Cup AFC Bournemouth
Junior Cup QK Southampton
Lancashire FA Women’s County League
Division 1 Morecambe Reserves
Division 2 Sir Tom Finney Reserves
League Cup Wigan Athletic Reserves
Leicestershire Women’s Senior League
LWSL Cosby United
League Cup
Lincolnshire County Women’s League
LCWL Winter league North Lindum Hawks
LCWL Spring league North Lindum Hawks
League Cup North Lindum Hawks
Liverpool County FA Women’s League
Open Age Division Tranmere Rovers Reserves
League Cups Tranmere Rovers Reserves

Maghull

Midwest Counties Female Football League
Division 1 Kidderminster Harriers
Bill Allsopp Memorial Trophy Kidderminster Harriers
Norfolk Women’s & Girls’ Football League
Division 1 Thorpe United
Division 2 Gorleston
Division 3 Wymondham Town Reserves
League Cup Bungay Town
League Plate King’s Lynn Town
North Riding Women’s Football League
Premier Division Harrogate Town
Northamptonshire Women’s & Girls’ Football League
Division 1
League Cup Final on 20 May
League Plate Final on 20 May
Nottinghamshire Girls & Ladies Football League
Senior Ladies Division Market Warsop
League Cup Market Warsop
League Plate Sherwood Youth
Sheffield & Hallamshire Women’s County Football League
Division 1 Beighton Magpies
Division 2 Sheffield United Reserves
Division 3 Harworth Colliery
Krukowski Cup Beighton Magpies
Somerset County Women’s League
Division 1 Portishead
Division 2 Weston-super-Mare
League Cup Portishead
Chairman’s Cup Staplegrove
South East Counties Women’s Football League
Premier Division Parkwood Rangers
Division 1 East Gillingham Academy
Division 1 West Worthing
Kent Division 1 Maidstone United
Kent Division 2 University of Kent
League Cup Parkwood Rangers
Chairman’s Cup Burgess Hill Town
Kent County Divisional Cup Final on 18 May
Staffordshire County Women’s League
Division 1 Goldenhill
Division 2 Burntwood Phoenix
Challenge Cup Norton Athletic
Division 1 League Cup Abbey Hulton
Division 2 League Cup Burntwood Phoenix
Suffolk Girls’ & Women’s Football League
Women’s Division Ipswich Town
Knock-out Cup Ipswich Town
Surrey County Women & Girls Football League
Ladies Division Whyteleafe
League Cup Whyteleafe
Sussex County Women & Girls Football League
Women’s Division Oakwood
League Cup Final on 19 May
Thames Valley Counties Women’s Football League
Division 1 Oxford City Development
Division 2 North Stony Stratford
Division 2 South Yateley United
League Cup Carterton Town
League Plate Woodstock
West Riding County Women’s Football League
Premier Division Leeds Medics & Dentists
Division 1 Tingley Athletic Reserves
Division 2 Clifton Rangers
Division 3 Middleton Athletic
League Cup Middleton Athletic
League Shield Leeds Medics & Dentists
Supplementary Cup Wetherby Athletic
Wiltshire County Women’s & Girls’ League
Ladies Premier League Swindon Spitfires
Ladies Division 1 Swindon Spitfires Development
League Cup Swindon Town Development
Subsidiary Cup League 1
Subsidiary Cup League 2

County Cups

County Football Association Cups
Bedfordshire Luton Town
Berks & Bucks Senior Cup Chesham United
Berks & Bucks Trophy Taplow United
Birmingham West Bromwich Albion
Cambridgeshire Invitation Cup Cambridge United
Cambridgeshire Junior Invitation Cup Cambridge United Reserves
Capital Cup, Senior Section Charlton Athletic
Capital Cup, Intermediate Section Tottenham Hotspur Reserves
Capital Cup, Junior Section Ashford Town (Middlesex)
Cheshire Crewe Alexandra
Cornwall Callington Town
Cumberland Carlisle United
Derbyshire Derby County
Devon Senior Cup Buckland Athletic
Devon Supplementary Cup Bideford Town
Dorset Poole Town
Durham Final on 17 May
East Riding Hull City
Essex Cup C & K Basildon
Essex Trophy Frontiers
Gloucestershire Trophy Cheltenham Town
Gloucestershire Challenge Cup Frampton Rangers
Hampshire Challenge Cup Portsmouth
Hampshire Intermediate Cup Gosport Borough
Hertfordshire Stevenage
Isle of Man Douglas Royal
Kent Cup Gillingham
Kent Plate Maidstone United
Lancashire Blackburn Rovers
Leicestershire & Rutland Final on 17 May
Lincolnshire Nettleham
Liverpool MSB Woolton
Manchester FC United of Manchester
Norfolk Thorpe United
Northamptonshire Peterborough Northern Star
North Riding York City
Northumberland Wallsend Boys Club
Nottinghamshire Final on 21 May
Oxfordshire Oxford City
Sheffield & Hallamshire Huddersfield Town
Shropshire The New Saints Reserves
Somerset Senior Keynsham Town
Somerset Junior Middlezoy
Staffordshire Stoke City
Suffolk Ipswich Town
Sussex Challenge Cup Brighton & Hove Albion
Sussex Challenge Trophy Worthing
West Riding Final on 17 May
Wiltshire Swindon Spitfires
Worcestershire Droitwich Spa
Advertisements