Fixtures: 15 January 2017

There’s a slightly depleted look to the league fixtures in England this weekend due to an extensive programme of county cup matches taking place around the country, which can be found in the bottom half of this page.

Looking at the fixtures that are going ahead in the WPL, Blackburn Rovers have a chance to go top of the Northern Division if they beat Leicester City Women by at least three goals, while in the south Tottenham can put some distance between themselves and the other teams at a rather congested top of the Southern Division.

In Wales, there is a bottom v top clash in the WPWL as Swansea City travel to Briton Ferry Llansawel, and second-placed Abergavenny host fourth-placed Cardiff City.

FA Women’s Premier League

Northern Division

  • Leicester City Women v Blackburn Rovers
  • Newcastle United v Bradford City
  • Stoke City v Derby County

Southern Division

  • Queens Park Rangers v Lewes
  • Swindon Town v West Ham
  • Tottenham Hotspur v Charlton Athletic

Northern Division One

  • Blackpool Wren Rovers v Leeds
  • Chorley v Liverpool Marshall Feds
  • Crewe Alexandra v Brighouse Town
  • Tranmere Rovers v Mossley Hill Athletic

Midlands Division One

  • Leicester City Ladies v Rotherham United
  • Long Eaton United v Loughborough Foxes
  • Solihull v Sporting Khalsa

South East Division One

  • Enfield Town v Milton Keynes Dons

South West Division One

  • Cheltenham Town v Chichester City
  • Maidenhead United v Exeter City

Welsh Premier Women’s League

  • Abergavenny v Cardiff City
  • Briton Ferry Llansawel v Swansea City
  • Cardiff Metropolitan v Llandudno
  • Cyncoed v Rhyl
  • Port Talbot Town v Aberystwyth Town

North East Regional Women’s Football League

Premier Division

  • Boldon v Castleford White Rose
  • Norton & Stockton Ancients v Barnsley
  • Oughtibridge War Memorial v Wallsend Boys Club
  • Wakefield v East Yorkshire Carnegie

Northern Division

  • Prudhoe Town v Blyth Town Lions
  • York City Reserves v Redcar Town

Southern Division

  • Doncaster Belles v Farsley Celtic
  • Harrogate Railway v AFC Preston

North West Women’s Regional League

Premier Division

  • Blackpool v Bolton Wanderers
  • Burnley v Manchester Stingers
  • City of Manchester v CMB
  • Wigan Athletic v MSB Woolton

Division One North

  • Carlisle United v Academy Juniors
  • Kendal Town v Sir Tom Finney
  • Leigh RMI v Workington Reds
  • Penrith v Bury

Division One South

  • Chorltonians v FC United of Manchester
  • Curzon Ashton v Ellesmere Port Town
  • Merseyrail Bootle v Warrington Wolverines

West Midlands Regional Women’s Football League

Premier Division

  • Crusaders v Knowle
  • Leafield Athletic v Coundon Court

Division One North

  • Atherstone v Leek Town
  • Bilbrook v Florence
  • Stone Dominoes v Stockingford AA Pavilion
  • Wyrley v Shrewsbury Juniors

Division One South

  • Droitwich Spa v Coventry Development
  • Marston Green v Redditch United

East Midlands Regional Women’s Football League

Premier Division

  • Mansfield Hosiery Mills v Notts County Development
  • Peterboro Northern Star v Mansfield Town

Division One North

  • Arnold Town Development v Ollerton Town

Division One South

  • Corby S&L v AFC Leicester
  • Heather v Loughborogh Foxes Vixens
  • Northampton Town v Peterborough United

Eastern Region Women’s Football League

Premier Division

  • Colchester Town v AFC Sudbury

Division One

  • Colney Heath v Stevenage Reserves
  • Ipswich Wanderers v Hertford Town

London & South East Regional Women’s Football League

  • Leyton Orient v Fulham Foundation

Southern Region Women’s Football League

Premier Division

  • Bracknell Town v Marlow
  • Newbury v Chesham United
  • Oxford City v Milton Keynes City

Division One

  • Ascot United Oxford City Nomads
  • Barton Rovers v Alton
  • Winchester City Flyers Reserves v Wargrave
  • Woodley United v New Milton Town
  • Wycombe Wanderers v Fleet Town

South West Women’s Football League

Premier Division

  • Downend Flyers v Marine Academy Plymouth
  • Middlezoy Rovers v Torquay United
  • Yeovil Town Intermediate v Keynsham Town Development

Western Division

  • Activate v Callington Town
  • Alphington v Buckland Athletic
  • Exeter & Tedburn v Illogan
  • Newquay Celtic v Plympton

Eastern Division

  • Cheltenham Town Development v Cheltenham Civil Service
  • FC Chippenham v AEK Boco
  • Ilminster Town v Team Mendip

County Cups

Bedfordshire (Quarter-finals)

  • Bedford v AFC Dunstable
  • Houghton Athletic v Offley & Stopsley
  • Woburn & Wavendon Blues v Sharnbrook
  • Woburn & Wavendon Clarets v Luton Town

Birmingham (Third round)

  • Bedworth United v Solihull Sporting
  • Birmingham Blaze P-P Gornal
  • Kingshurst Sporting Club v Coventry United
  • Rugby Town v Rubery
  • Solihull United v Kenilworth Town
  • Stourbridge v Lye Town
  • West Bromwich Albion v Burton Albion
  • Wolverhampton Wanderers v University of Warwick

Cheshire (First round)

  • Birkenhead Youth Club v Altrincham
  • Northwich Vixens v AFC Stockport
  • Runcorn Linnets v Wallasey Wanderers
  • Stockport County v Egerton

Crewe Alexandra, Ellesmere Port Town, Tranmere Rovers and Warrington Wolverines all have byes to the second round.

Derbyshire (Quarter-finals)

  • Chesterfield v Derby County
  • Draycott Victoria v Hilton Harriers
  • Hilton v Glossop North End
  • Mackworth St Francis v Pride Park

Dorset (Quarter-final)

  • Verwood Town v Chickerell United

Durham (Second round)

  • Chester-le-Street Town v Stockton West End
  • Consett v RACA Tynedale
  • Durham Cestria v Chester-le-Street Town Development
  • Hartlepool United v South Shields

East Riding (Quarter-finals)

  • C-Force United v Hull University
  • Hull City v Westella & Willerby
  • Malet Lambert YC v Courts City
  • Mill Lane United v North Ferriby United

BBC Essex Women’s Cup (Quarter-finals)

  • Billericay Town v Brentwood Town
  • Harlow Town v Little Thurrock Dynamos
  • Hutton P-P C&K Basildon (re-arranged date: 22 January)
  • Lawford v Writtle

Hampshire (Challenge Cup Quarter-finals)

  • Eastleigh v Shanklin
  • Portsmouth v Basingstoke Town
  • Southampton v Team Solent
  • Southampton Saints v Winchester City Flyers

Hertfordshire (Semi-final)

  • Stevenage v Watford Under-17s

Kent (Semi-finals)

  • Herne Bay v Aylesford
  • Meridian v Gillingham

Lincolnshire (Quarter-finals)

  • L.O.B. v Lincoln Moorlands Railway
  • Nettleham v Grimsby Borough
  • North Lindum Hawks v Bottesford Town
  • Sleaford Town v Thurlby Tigers

Norfolk (Quarter-finals)

  • Acle United v King’s Lynn Town
  • Bohemians v Thorpe United
  • Briston Wanderers v Aylsham
  • Wymondham Town v Stalham Town

Sheffield & Hallamshire (Quarter-finals)

  • Sheffield Wednesday v Harworth Colliery
  • Steel City Wanderers v Sheffield United

Shropshire

  • Whitchurch Alport Juniors v The New Saints Reserves (First round)
  • Shrewsbury Town v Ludlow Town (Quarter-final)

Somerset (Semi-finals)

  • Brislington v Bishops Lydeard
  • Frome Town v Keynsham Town

Sussex (Challenge Cup semi-finals)

  • Brighton & Hove Albion v Bexhill United
  • Chichester City Development v Crawley Wasps
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s